BÜTMK'ün kendi içinden çıkardığı bir kurulun ürünü olan Musikişinas, 1997 yılında yayın hayatına merhaba demiştir. Bütünüyle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir kurulca çalışmaları yürütülen Musikişinas 'a gerek okul içinde gerekse okul dışında, Klasik Türk Müziği alanında uzman çeşitli akademikler de destek vermektedir. Musikişinas bu alanda yayın yapan yegâne dergidir. Dolayısıyla Türkiye'de büyük bir boşluğu doldurmanın sorumluluğunu da üstlenmiştir. Akademik çizgiden ödün vermemeyi, gereksiz polemiklerden uzak durmayı kendine ilke edinmiş; her zaman özgün yazılara yer vermeye, araştırmaya, bilimsellikten el çekmemeye özen göstermiştir.

Musikişinas bir öğrenci dergisi olmasının yanı sıra bir okul niteliği de taşımaktadır. Bugün BÜTMK mezunlarından başka bir de Musikişinas mezunları vardır. Mezunlarının, Klasik Türk müziğine olan merakları, bilgi birikimleri büyük ölçüde öğrencilik yıllarında oluşmuş, Musikişinas, hayatlarına ışık tutan büyük bir kaynak halini almıştır. Öyle ki, bazıları hâlâ o'ndan kopamamış, haleflerinin elinden tutmayı kendilerine görev edinmişlerdir.

Her geçen yıl daha da olgunlaşan Musikişinas, yeni üyelerini sabırsızlıkla bekliyor...Derginin temin edilebileceği yerler:

Türk Müziği Kulübü

Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Kulübü 1. Erkek Yurdu Altı, Güney Kampus, 34342 Bebek / İSTANBUL

Pan Yayıncılık

Barbaros Bulvarı 74/4 Beşiktaş/İstanbul

İstanbul dışından sipariş, soru ve görüşler için:

Fatma Öncel - fatmaoncel@yahoo.com - butmk@boun.edu.tr

 

I. Sayı '96-'97

 

 

 

 

 

 

II. Sayı '97-'98

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Sayı '99-'00

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Sayı '01-'02